Rozważasz wymianę kotła na pompę ciepła? Co powinieneś wiedzieć?

Rozważasz wymianę kotła na pompę ciepła? Co powinieneś wiedzieć?

Jeśli myślisz nad tym, aby wymienić kocioł c.o. na nowoczesną pompę ciepła, dobrze, abyś wiedział, jak działa pompa ciepła, jakie są jej zalety i ograniczenia, a także jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Przyjrzyjmy się więc bliżej rodzajom pomp ciepła, ich efektywności i potencjalnym oszczędnościom, jakie można uzyskać dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, jakim jest instalacja pompy ciepła.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Wyróżnia się trzy rodzaje pomp ciepła. Zasada działania w przypadku każdego z tych rodzajów jest podobna — ciepło pobierane ze źródła zewnętrznego trafia do instalacji pompy ciepła, a następnie zostaje zamienione na energię grzewczą, dzięki zachodzącym w instalacji przemianom termodynamicznym. Jednak to, skąd pochodzi energia cieplna ma znaczenie i wpływa na to, o jakim rodzaju urządzenia mowa.

  • Powietrzna pompa ciepła (typu powietrze-woda) pobiera energię cieplną z powietrza.
  • Wodna pompa ciepła (typu woda-woda) pobiera energię do ogrzewania z wody. 
  • Gruntowa pompa ciepła (typu grunt-woda) pobiera energię cieplną z gruntu.

W przypadku powietrznych pomp, ciepło z powietrza dostarczane jest bezpośrednio do pompy ciepła dzięki specjalnemu wiatrakowi, montowanemu na zewnątrz budynku. Wodna lub gruntowa pompa ciepła pozyskując energię spod dużej głębokości wody lub gruntu wymaga, odpowiednio, dostępu do zbiornika wodnego (np. stawu, studni) lub wykonania specjalnych odwiertów w głąb ziemi. Najpopularniejszymi urządzeniami są pompy ciepła gruntowe i powietrzne.

Która pompa ciepła jest najlepsza?

Tak naprawdę najlepsza pompa ciepła to ta, która odpowiada potrzebom danego budynku. Znaczenie ma nie tyle rodzaj czy konkretna marka urządzenia, tylko rzeczywista efektywność pracy konkretnego urządzenia. A tą dostosować powinni fachowcy, np. instalcentrum.com.pl. Eksperci pod uwagę biorą wielkość domu, kubaturę, liczbę mieszkańców, jakość izolacji domu i wiele innych. Dobierając urządzenie do budynku, pod uwagę należy brać moc pompy ciepła i współczynnik COP. Duże domy miewają zapotrzebowanie na pompę ciepła nawet o mocy nawet 10 kW i większej. Mniejsze budynki mogą być dobrze ogrzane pompą ciepła o mocy już rzędu 3,6-5,5 kW. Z kolei im wyższy jest współczynnik COP, tym więcej uzyskujemy ciepła z pracy urządzenia przy jednoczesnym zużyciu tej samej ilości energii. Wybór urządzenia powinien zatem wiązać się z fachową oceną ekspercką. 

Czy pompę ciepła łatwo się instaluje?

To zależy. Najłatwiejsze w montażu są oczywiście pompy ciepła wykorzystujące powietrze do produkcji energii grzewczej. Tutaj prace specjalistów trwają zazwyczaj do kilku dni. Zewnętrzną jednostkę montuje się wówczas czy to na elewacji, czy na specjalnym podeście zaraz przy budynku. Gruntowe pompy ciepła wymagają przygotowania bardzo głębokich odwiertów, w których umieszczone muszą być specjalne kolektory z niezamarzającym czynnikiem, np. solanką. Utworzenie odwiertów i montaż instalacji to skomplikowany proces, który może trwać nawet kilka tygodni. Gruntowa pompa ciepła działa jednak niezależnie od temperatury powietrza, ponieważ na odpowiedniej głębokości pod gruntem panuje, podobnie jak w wodzie, stała i dodatnia temperatura. 

Oszczędności z pompą ciepła

Pompa ciepła może przynieść oszczędności w kosztach ogrzewania w porównaniu do tradycyjnego kotła. Warto zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła korzystają z odnawialnych źródeł ciepła, które występują naturalnie i są darmowe. Odchodzi więc cykliczny koszt za paliwa do ogrzewania. W czasach rosnących cen gazu, perspektywa nieograniczonego dostępu do źródła ciepła jest wyjątkowo atrakcyjna. Oszczędności mogą być większe, jeśli prześledzi się aktualnie dostępne dotacje rządowe czy inne programy wsparcia, które w rezultacie zmniejszają koszty samej inwestycji. 

Dom samowystarczalny

Do działania pompy ciepła niezbędna jest energia elektryczna. Dlatego też ci, którzy chcą cieszyć się nowoczesnym „samowystarczalnym” budynkiem, często decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu generują darmowy prąd, niezbędny i do pracy urządzenia grzewczego, ale też mogą energię elektryczną wykorzystać do wielu innych celów w gospodarstwie domowym.

Inny przykładem idealnej kooperacji jest duet pompa ciepła i rekuperacja. Stosowane razem w jednym systemie HVAC (Ogrzewanie, Wentylacja i Klimatyzacja) ciepło dostarczane jest zarówno do ogrzewania budynku, jak i do rekuperatora, który odpowiada za odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza. Wymiana ciepła pomiędzy pompą ciepła a rekuperatorem może znacząco poprawić efektywność systemu, ponieważ ciepło, które byłoby normalnie tracone, jest wykorzystywane do ogrzewania świeżego powietrza. To pozwala zmniejszyć zużycie energii i obniżyć koszty ogrzewania, jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację i jakość powietrza wewnątrz budynku.

W dzisiejszych czasach, w obliczu rosnących kosztów energii i coraz większej świadomości ekologicznej, wiele osób rozważa alternatywne źródła ogrzewania swoich domów. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które zdobywa coraz większą popularność, jest właśnie pompa ciepła. W porównaniu do tradycyjnych kotłów, pompa ciepła oferuje wiele korzyści zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy