W XXI wieku osoby będące w posiadaniu domów jednorodzinnych lub zarządzające jakimikolwiek budynkami mogą wybierać spośród rozmaitych rozwiązań na ogrzewanie przestrzeni. Decyzje o montażu konkretnego z nich podejmuje się zazwyczaj poprzez analizę kosztów instalacji, ekologiczności czy bezobsługowości. Jednym z ciekawszych rozwiązań są pompy ciepła powietrze woda, które spełniają kryteria nawet najbardziej wymagających użytkowników.
Pompa ciepła powietrze woda… czyli co?
Pod określeniem pompa powietrze kryje się cały system, którego wdrożenie pozwala na efektywne czerpanie ciepła z powietrza (zazwyczaj zewnętrznego) i przekazywanie je do wody krążącej w instalacji grzewczej budynku. Ocieplona w ten sposób woda pozwala na ogrzewanie podłogowe lub ścienne (zarówno poprzez grzejniki, jak i instalację). Cały proces przebiega niezwykle szybko, dlatego pompy ciepła powietrze woda sprawdzają się zarówno do wykorzystywania na co dzień (w domach i lokalach użytkowych), jak i w budynkach niewykorzystywanych aż tak regularnie (np. domkach letniskowych czy warsztatach i magazynach).
Pompa powietrze woda a pozostałe pompy ciepła
Pompy powietrze woda odróżniają się od pozostałych typów pomp przede wszystkim tzw. źródłem dolnym, które stanowi właśnie powietrze. W polskich domach królują bowiem pompy ciepła, w których woda ogrzewana jest dzięki instalacji solanka-woda, grunt-woda i woda-woda. Istnieją również pompy powietrze-powietrze, czyli klimatyzatory z opcją grzania, jednak nie cieszą się one zbyt dużą popularnością w naszym kraju. Zdecydowanie najczęściej można spotkać się z pompami grunt woda, czyli takimi działającymi w oparciu o czynnik gazowy, krążący w zakopanych w gruncie matyzator to też rodzaj pompy ciepła.
Zalety pomp powietrze woda
Nowoczesne pompy powietrze woda, o ile są wykonane przez renomowanych producentów (np. firmę Panasonic, z którego ofertą można zapoznać się na aircon.panasonic.eu) wyróżniają się na tle pozostałych urządzeń ergonomicznością i niemal całkowitą bezobsługowością. Co więcej, dzięki efektywnemu wykorzystaniu czynnika zewnętrznego - i to darmowego - korzystanie z nich generuje stosunkowo niskie koszty. Wybierając rozwiązania od zaufanych producentów, można potraktować inwestycję w instalację jako wydatek niemalże jednorazowy. Stosowna gwarancja i dostęp do sprawdzonych serwisantów pozwala bowiem na wieloletnie korzystanie z pompy, bez konieczności prac termomodernizacyjnych czy wymiany urządzenia grzewczego.
0 komentarzy