Planujesz budowę domu? Zobacz naszą check listę!

Planujesz budowę domu? Zobacz naszą check listę!
Budowanie domu to nie przelewki: podjęcie takiej decyzji to poważny krok, na który trzeba być odpowiednio przygotowanym. Jak przebrnąć przez dokumentację? Na jakie sytuacje być gotowym? Na jaki zdecydować się budżet? Dla wszystkich, których boli już głowa od wszystkiego związanego z planowaniem budowy przygotowaliśmy poniższą check listę!

Budowanie domu to nie przelewki: podjęcie takiej decyzji to poważny krok, na który trzeba być odpowiednio przygotowanym. Ceny materiałów budowlanych rosną z roku na rok, przybywa formalności… przejście przez wyboistą drogę, jaką jest wybudowanie własnego lokum nie jest niczym łatwym. Jak przebrnąć przez dokumentację? Na jakie sytuacje być gotowym? Na jaki zdecydować się budżet? Dla wszystkich, których boli już głowa od wszystkiego związanego z planowaniem budowy przygotowaliśmy poniższą check listę!

Jak przebiega budowa domu?

Budowa domu to wieloetapowy, czasochłonny, kosztowny proces. Ważne jest więc odpowiednie, szczegółowe rozplanowanie każdego kroku. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie się formalne: zebranie wszystkich dokumentów, zgód i pozwoleń, aby w świetle prawa budowa naszej posesji nie była niezgodna z jakimkolwiek przepisem. Należy również przygotować specyfikacje budynku oraz dobrać odpowiedni projekt domy. Zakładając, że wcześniej wybraliśmy już działkę, następnie musimy ją odgrodzić i wyrównać – potem przychodzi do właściwej budowy. Począwszy od fundamentów, przez ściany zewnętrzne, schody, instalacje elektryczne, gazowe i wodne, aż po wykończenie wnętrza domu, położenie podłóg i domknięcie wszystkich formalności. Nie będziemy w tym poradniku skupiać się na specyfice dobrania odpowiednich materiałów budowlanych czy gładzi lub które miasto oferuje lepszej jakości drzwi i okna – Łódź czy Warszawa? Rozwiniemy natomiast kwestie formalne budowy domu – a zatem sam początek i sam koniec całego procesu.

1. Odpowiednie dokumenty

Konieczna będzie wycieczka do Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta, aby uzyskać wypis i wyrys Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni. Przedstawią one wytyczne co do wielkości obiektu budowanego na działce czy liczby obiektów, jakie będą mogły się tam znajdować. Jeśli wytyczne nie pokrywają się z twoim projektem budowlanym, konieczna będzie zmiana jego lub działki. Wybierając projekt, uprzednio należy zlecić geodecie przygotowanie mapy zasadniczej, która również musi być zgodna z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni. 

2. Projekt

Aby zbudować dom, przygotować należy wcześniej projekt, który uwzględni wielkość i kształt działki, spełni wszystkie wymogi bezpieczeństwa i, co najważniejsze, zawrze w sobie wszystkie elementy Twojego wymarzonego domu. Projekt wykonany może być na zamówienie albo kupić można już gotowy schemat – zwykle jest to prostsze i tańsze rozwiązanie. Projekt indywidualny, robiony na zamówienie łatwiej jednak dopasować do wytycznym Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni.

3. Zgłoszenie i pozwolenie na budowę

Przed rozpoczęciem budowy należy zgłosić projekt do urzędu. Wymagane są do tego konkretne dokumenty: oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informacja o obszarze odziaływania obiektu oraz wykonany przez profesjonalistę projekt zagospodarowania działki. Zazwyczaj niezbędne jest też pozwolenie na budowę. Aby je uzyskać, również do urzędu należy dostarczyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością, a do tego potwierdzenie uprawnień posiadanych przez projektantów, cztery egzemplarze projektu budowlanego i, jeśli obiekt nie będzie objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzeni, decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli przez trzydzieści dni od momentu doręczenia zgłoszenia urząd nie wyśle do Ciebie odpowiedzi zgłaszającej sprzeciw, to możesz rozpocząć budowę. Pozwolenie na budowę jest natomiast wydawane przez urząd w ciągu 65 dni od dostarczenia zgłoszenia. Pamiętaj, że ważne jest trzy lata – jeśli w tym czasie nie rozpoczniesz budowy domu, to wygaśnie. 

4. Dziennik budowy

Według przepisów podczas budowy kierownik musi prowadzić odpowiedni dziennik. Zapisuje się w nim przebieg robót. Pamiętać należy o sporządzeniu dwóch kopii – drugą składa się w starostwie powiatowym. Przed samym rozpoczęciem budowy trzeba też wysłać do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego zaświadczenie od kierownika budowy, zgłaszające rozpoczęcie prac i określenie daty początku i końca robót.

5. Finalizacja

Kiedy dom już stoi, do urzędu należy zgłosić wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Musi on zawierać: dziennik budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności ze zgłaszanym na początku projektem, potwierdzenie prawidłowego działania wszystkich instalacji, oświadczenie geodety o zgodności z projektem zagospodarowania działki.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy