Odpowiedzialny zakup - już dziś wprowadź eko rozwiązania!

Odpowiedzialny zakup - już dziś wprowadź eko rozwiązania!

Naukowcy spekulują, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływać więcej plastiku, niż zwierząt. Co roku ginie milion morskich stworzeń. Nasza Ziemia tonie w plastiku. Produkcja tego tworzywa wywiera również niemały wpływ na klimat, co zaczynamy odczuwać już teraz. Jednak czy każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę? Czy zastanawiasz się dwa razy, zanim sięgniesz po zrywkę albo zgrzewkę wody?

Plastikowa planeta

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że plastik szkodzi naszej planecie. Czy jednak wiemy, na jaką skalę? W Europie jedna osoba generuje około 100 kg śmieci rocznie. Na oceanach powiększają się śmieciowe wyspy, przy czym szacuje się, że największa z nich, pływająca na Oceanie Spokojnym, może zawierać nawet 3 mln ton śmieci i mikroplastików, a jej powierzchnia jest wielkości Francji. Wyprodukowanie jednej torebki foliowej zajmuje 1 sekundę, a jej rozkład nawet kilkaset lat. Plastikowe torebki to jedno z największych źródeł zanieczyszczeń, a jednocześnie najłatwiej je wyeliminować. Statystyczny Polak zużywa niemal 500 torebek foliowych rocznie. Dlaczego nie możemy z nich zrezygnować?

Wpływ plastikowych odpadów na środowisko

Kto ucierpi bardziej - ludzkość czy zwierzęta?

Niestety, zło plastiku nie kończy się na milionach ton śmieci w oceanach. W grę wchodzi jeszcze nasze zdrowie oraz życie przyszłych pokoleń. Mikroplastik obecny w wodach przenika do przewodów pokarmowych ryb, które następnie lądują na naszych talerzach. Plastik, z którego wykonane są opakowania spożywcze wydziela szkodliwe dla nas substancje. Nie bez powodu Unia Europejska w 2011r. wprowadziła zakaz używania BPA (Bisfenol A) do wyrobu butelek dla dzieci. Wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną u człowieka, lecz nadal stosowany jest w wielu opakowaniach artykułów spożywczych.

Plastikowe butelki zanieczyszczeniem środowiska

Co więcej, produkcja plastiku oraz cały jego cykl życia pozostawia ślad na ziemskim klimacie, emitując gazy cieplarniane. Ponadto, do jego wytworzenia potrzebna jest woda (której mamy coraz mniej), energia (co wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla) oraz ropa naftowa (źródło nieodnawialne na wykończeniu). Tylko 10% plastiku na świecie nadaje się do recyklingu, reszta ląduje na wysypiskach, w wodach oraz w największej części w spalarniach. Emisje z plastiku wynoszą rocznie miliardy ton C02, czyli duży procent światowego budżetu węglowego. Jeśli chcemy zatrzymać ocieplenie klimatu, które i tak już zaszło za daleko, ograniczenie plastiku do minimum to najważniejszy krok.

Pomocna dłoń Unii Europejskiej - nowe przepisy dotyczące plastiku

Pozytywną informacją jest wprowadzenie ekologicznych działań przez UE, która chce ograniczyć produkcję plastiku, jaką generują przedsiębiorcy oraz konsumenci. Pierwszym postanowieniem jest wprowadzenie kaucji za plastikowe butelki. Od 2021 roku będzie obowiązywał zakaz sprzedaży m.in. takich produktów jak: patyczki higieniczne, plastikowe sztućce i talerze, słomki, jednorazowe pojemniki na żywność czy styropianowe kubki. Już teraz w sklepach przybywa ekologicznych zamienników.

Od 2025 roku zmian będzie najwięcej. Wszelkie wieczka czy nakrętki będą musiały być na stałe przymocowane do plastikowych opakowań na żywność i napoje. Co więcej, wszystkie plastikowe butelki muszą być wykonane w przynajmniej 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, zaś 2030 roku – z 30%. Są to małe kroki, lecz na większą skalę mogą przynieść dobre efekty. Warto już teraz przygotować się na zmiany i wprowadzić do swojego życia ekologiczne nawyki.

Zero waste, czyli moda na ograniczanie odpadów

Wbrew pozorom, ekologiczne rozwiązania mogą być dużo wygodniejsze, ponieważ oszczędzają nie tylko planetę, ale również nasz portfel. Pakując zakupy do płóciennej torby, nie musimy za każdym razem kupować jednorazowych, plastikowych toreb foliowych, których cena od jakiegoś czasu stale rośnie (nie bez przyczyny). Papierowe torby na zakupy to również eko rozwiązanie, jednak są droższe, więc czy nie wygodniej mieć swoją torbę, dużo trwalszą i z wybranym przez nas wzorem?

Filtry do wody – kolejne bardzo wygodne oraz oszczędne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba kupować zgrzewek wody butelkowanej. To jedne z tych urządzeń, które ograniczają generowany plastik prawie do minimum. W końcu ile kupujemy wody butelkowanej dla jednej osoby? 7 butelek 1,5 litrowych tygodniowo to w skali roku ponad 330 sztuk. Dla 4-osobowej rodziny ta suma robi się niemała. Wystarczy założyć filtr kuchenny pod zlewem, a ilość plastiku, którą wyrzucamy będzie ograniczona. Dodatkowo, woda filtrowana przez filtry kuchenne jest wyjątkowo smaczna i maksymalnie oczyszczona. W przypadku odwróconej osmozy, woda jest wolna od zanieczyszczeń chemicznych, fizycznych oraz mikrobiologicznych, w tym mikroplastików. Ostatnim etapem filtracji w tym urządzeniu jest wkład rewitalizujący, który podnosi pH wody oraz dodaje jej magnezu. Woda jest zatem smaczna, czysta i pozytywnie wpływa na nasz organizm. Czego chcieć więcej?

Za jedne z najbardziej ekologicznych filtrów kuchennych uznawane są systemy ultrafiltracji. To niewielkie urządzenia, które zajmują minimum miejsca, ponieważ nie posiadają zbiornika na magazynowanie wody. Ultrafiltracja nie powoduje odrzutu do kanalizacji, jest napędzana siłą ciśnienia z instalacji. Ponadto w wodzie pozostawia naturalnie występujące minerały. Ciekawą propozycją jest seria Ecoperla Profine POU z dwiema propozycjami do wyboru:

Sposobem na ograniczenie plastikowych butelek w domu jest także postawienie na butelkę wielokrotnego użytku, która wszędzie można zabrać ze sobą. Dzięki temu można dbać o prawidłowe nawodnienie przez cały dzień, a uzupełniać wodą uzdatnianą, kranową bądź ulubionym napojem. Ostatnio pojawiła się bardzo ekologiczna propozycja - butelka wykonana z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott. To butelka wykonana z naturalnego materiału, w pełni biodegradowalna i możliwa do recyklingu. Poznajcie ją!

Kolejną istotną kwestią, szczególnie dla kobiet, są opakowania kosmetyków. Większość szamponów, płynów do mycia czy balsamów pielęgnacyjnych zapakowanych jest w jednorazowe buteleczki, zazwyczaj o niewielkiej pojemności. Na rynku jest jednak coraz więcej produktów pakowanych ekologicznie, np. mydła i szampony w kostce, które nie wymagają plastikowych opakowań, a jedynie papierowego zabezpieczenia. Wiele kosmetycznych marek przykłada coraz większą wagę do idei zero waste. Do łask wracają również bambusowe szczoteczki do zębów oraz wielorazowe maszynki do golenia z wymienną żyletką. Jak widzicie, naprawdę dużo produktów w łazience można wymienić na eko alternatywy!

Zielony plastik na ratunek!

Zupełną nowością na rynku jest produkcja tworzywa z trzciny cukrowej. Całkowicie biodegradowalne, lekkie, odporne na uszkodzenia. Butelka wielorazowego użytku jest niezwykle ekologiczna, poręczna, a jej wygląd jest wyjątkowo designerski. Co więcej, ten eko gadżet posiada ujemny ślad węglowy. Trzcina cukrowa, z której wykonana jest butelka, pochłania więcej dwutlenku węgla, niż produkuje się go podczas jej produkcji. Butelka z trzciny cukrowej może być idealnym rozwiązaniem na wyjścia z domu – zarówno do pracy, jak i do szkoły. Można ją uzupełniać różnymi płynami – świeżymi sokami, koktajlami, czy filtrowaną wodą. Zielony plastik to z pewnością przełom wśród opakowań produktów spożywczych, a kto wie, może w przyszłości będzie wykorzystywany na większą skalę? To wszystko zależy od naszych wyborów.

Zacznij być eko już dziś!

Świat został opanowany przez plastik, który szybko przyczynił się do wielu katastrof oraz zmian klimatycznych. Jeśli chcemy, aby nasza planeta miała się dobrze, powinniśmy ograniczyć jego produkcję do minimum. Bądźmy odpowiedzialni za nasze decyzje, bo nawet jako jednostki możemy dużo zdziałać i zapobiec kolejnym klęskom. Zacznij od wielorazowych toreb, ekologicznych kosmetyków bądź filtrów do wody, których szeroki wybór znajdziesz w sklepie internetowym ZeStudni.pl. Szybko zauważysz, jak zmniejszy się ilość generowanych śmieci w Twoim domu. Metoda małych kroczków to klucz do sukcesu!

Inne z tej kategorii:

2 komentarze

  1. malgosia 22 lutego 2021 (14:54)

    Używam tego filtra POU - woda jest pyszna, czysta, prosto z kranu :) Rzeczywiście jak uzywa sie takiej wody, to zadnych napojów w butelkach juz nie kupuje. Do tego butelka wielorazowa na wyjscia z domu :)

  2. Andrzejczak 27 października 2021 (11:13)

    Mam filtr tej firmy pod zlewem. Woda smaczna. W Łodzi nie mamy najgorszej wody, ale stan rur w starym bloku akurat świetny nie jest. Mam osmozę z mineralizacją.

Dodaj komentarz

Partnerzy