Jakie ogrzewanie do nowego domu?

Jakie ogrzewanie do nowego domu?
Metod ogrzewania jest dziś sporo - od tradycyjnych kotłów gazowych po bardzo ekologiczne pompy ciepła. Samo ciepło zaś może być rozprowadzane na wielorakie sposoby - przez tak zwaną podłogówkę, czyli ogrzewanie podłogowe, przez zwykłe grzejniki itd. Jedno jest pewne - instalacje grzewcze powinno się zaplanować jeszcze na etapie tworzenia projektu domu. Wówczas jest szansa na to, że wszystko będzie ze sobą kompatybilne, a ogrzewanie najbardziej efektywne.

Kocioł i grzejniki - tradycyjne połączenie

Jednym z typowych, powszechnych sposobów ogrzewania są grzejniki ścienne, do których ciepło dostarczane jest dzięki pracy kotła gazowego. W szczególności warte rozważenia są kotły kondensacyjne. Ich  konstrukcja umożliwia osiąganie wysokiej sprawności i wysokiej wartości opałowej spalanego paliwa. Ogrzewanie gazowe  jest nieco tańsze niż ogrzewanie wykorzystujące paliwo stałe, ale wciąż może generować spore koszty eksploatacyjne - cena gazu ma tendencję wzrostową, a gaz ciekły, czyli paliwo o nieco wyższej klasie niż zwykły gaz ziemny, jest stosunkowo drogi. Jednak zaletą kotłów gazowych jest możliwość przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Kocioł gazowy, który jest podłączony do ogrzewania centralnego może zostać tak zaprogramowany, aby automatycznie uruchamiał się, gdy temperatura w budynku spadnie poniżej określonego przez mieszkańców poziomu. To, co może zaś odstraszać od ogrzewania gazowego, to ryzyko wycieku gazu, które zawsze istnieje - dlatego wymagane są w domu kratki wentylacyjne, opcjonalnie, w zależności od rodzaju kotła, odpowiedni rodzaj komina i jego regularny przegląd. Przydaje się też czujnik gazu.

Zalety ogrzewania gazowego:

  • W praktyce bezobsługowe (przegląd raz do roku)
  • Gaz spalany jest bardzo efektywnie 

Wady ogrzewania gazowego:

  • Niezbędna jest instalacja centralnego ogrzewania
  • Kotły wymagają sprawnej wentylacji

Zalety grzejników ściennych:

  • Możliwość montażu zaworów termostatycznych
  • Szybkie nagrzewanie się grzejników płytowych i szybkie oddawanie przez nie ciepła do pomieszczenia

Wady grzejników ściennych:

  • Grzejniki żeliwne pozostają gorące jeszcze przez około kilkadziesiąt minut po wychłodzeniu, co może być wadą jeśli zależy nam na wychłodzeniu pomieszczenia
  • Ograniczenie przestrzeni aranżacyjnej w małych pomieszczeniach

Pompy ciepła i podłogówka - idealny duet

Inną propozycją ogrzewania dla domu jednorodzinnego jest pompa ciepła oraz montaż ogrzewania podłogowego. Pompa ciepła, w odróżnieniu od pieców gazowych jest całkowicie bezpieczna i ekologiczna. Do ogrzewania wykorzystuje OZE (odnawialne źródła energii) jakimi są ziemia, powietrze lub woda, dlatego “paliwo” do ogrzewania jest w pełni darmowe, a sam proces doprowadzania energii cieplnej nie polega na spalaniu, stąd brak jakichkolwiek spalin, dymu czy innych szkodliwych substancji. Pompy ciepła w Łodzi, w Polsce centralnej, czy w Katowicach na Śląsku, gdzie jakość powietrza jest bardzo niska, mogą wspomóc procesy ratowania powietrza przed jeszcze większym jego zanieczyszczeniem. Podobnie jak w przypadku kotłów pompa ciepła może być wyposażona w zasobnik c.w.u. Połączenie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowym może dać bardzo efektywny system ogrzewania  - mówi się nawet o tym, że do pompy ciepła najbardziej dopasowanym rodzajem instalacji jest właśnie podłogówka, a to ze względu na to, że niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe, w największym stopniu wykorzystuje potencjał pompy ciepła - te, jako urządzenia niskotemperaturowe, wymagają zastosowania takich grzejników, które mają dużą powierzchnię kontaktu z powietrzem oraz niską temperaturę emisji. 

Zalety pompy ciepła

  • Brak emisji spalin
  • Całkowicie bezobsługowa

Wady pompy ciepła

  • Wysoki koszt (choć może być rekompensowany dotacjami lub ulgą termomodernizacyjną)
  • W przypadku gruntowej pompy ciepła - konieczność przeprowadzenia odwiertów

Zalety ogrzewania podłogowego:

  • Równomierne ogrzewanie na całej powierzchni
  • Brak efektu suchego powietrza

Wady ogrzewania podłogowego

  • Dłuższe nagrzewanie i wydłużenie się czasu oddania ciepła do pomieszczenia
  • Konieczność kucia podłogi w przypadku awarii

Wymienione wyżej propozycje nie wyczerpują jeszcze w pełni wszystkich dostępnych sposobów ogrzewania domu jednorodzinnego. Wymienić można jeszcze chociażby kolektory słoneczne, które - podobnie jak pompy ciepła - są instalacją ekologiczną. Zamieniają one promienie słoneczne na energię grzewczą. Nie zawsze są jednak tak wydajne, by zaspokoić zapotrzebowanie budynku na ciepło, szczególnie w miesiącach zimowych. Warto rozważyć wiele możliwości i skonsultować pomysły z architektem. Pozwoli to wybrać taką metodę grzewczą, która będzie najlepsza dla domu i jego mieszkańców.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy