Czynniki wpływające na zagęszczenie gruntu
Nadmierna wilgotność ziemi może prowadzić do zagęszczenia. Woda wypełnia przestrzenie między cząstkami gruntu, co powoduje spadek przepuszczalności powietrza i zmniejszenie porowatości ziemi. W rezultacie cząstki ziemi zbliżają się do siebie, co skutkuje większym zagęszczeniem. Kolejnym czynnikiem jest duże obciążenie. Maszyny, pojazdy, elementy infrastruktury (zarówno stałe, jak i tymczasowe) powodują nacisk, który prowadzi do ściskania cząsteczek ziemi.
Mechaniczne zgniatanie przy wykorzystaniu specjalnych maszyn również powoduje wzrost poziomu zagęszczenia gruntu. Tę czynność wykonuje się m.in. w trakcie budowy dróg. Powtarzające się wibracje, na przykład spowodowane ruchem pojazdów lub maszyn budowlanych, także mogą powodować wzrost tego parametru.
Badanie zagęszczenia gruntu - rodzaje
Badania zagęszczenia gruntu są prowadzone m.in. w celu ustalenia gęstości i porowatości ziemi. Wyniki testów umożliwiają szczegółowe poznanie właściwości geotechnicznych. Jakie testy wykonuje się najczęściej? Badanie właściwości gruntu w laboratorium wykonuje się z pobranych próbek z terenu. Obejmują m.in. wskaźnik zagęszczenia próbki i zagęszczenia prostopadłego.
Z kolei metody badania w terenie obejmują m.in. sondowanie dynamiczne, badanie zagęszczenia dynamicznego i statycznego. Testy tego typu są wykonywane podczas prac budowlanych takich jak budowa dróg, tuneli i fundamentów. Dodatkowo przeprowadza się je w celu określenia potencjału danej ziemi (np. czy nadaje się do budowy magazynów wysokiego składowania).
0 komentarzy