Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie w kuchni?

Jak zaplanować prawidłowe oświetlenie w kuchni?

Zaprojektowanie kuchni w sposób profesjonalny to m.in. dobranie odpowiedniego oświetlenia. Takie propozycje wizerunkowe będą się rządziły swoimi prawami. Przede wszystkim musimy się zastanowić, jakie są nam lampy potrzebne i czy chcemy więcej, czy też mniej światła w tej izbie.

Czy każdy rodzaj oświetlenia sprawdzi się w kuchni?

O naszych potrzebach trzeba poinformować doświadczonego projektanta, ale wcześniej warto też zorientować się w projektach udostępnianych za darmo. Trzeba stawiać na praktyczność, ale również rozwiązania oświetleniowe, które będą trwałe, a jednocześnie atrakcyjne estetycznie. Oczywiście największym dylematem wszystkich potencjalnych konsumentów będzie to, czy zawsze można zastosować w kuchni takie oświetlenie, które akurat nam się podoba. Warto zauważyć, że w sklepach i hurtowniach oferujących wyposażenie wnętrz mamy dostęp do bardzo różnych produktów oświetleniowych. Można trafić na lampy do kuchni dłuż i małe bardziej lub mniej wydajne. Do tego dostępne będą przecież produkty o uniwersalnej estetyce, które można zastosować właśnie w każdym pomieszczeniu, a także te, które będą dedykowane dla konkretnych miejsc. Oczywiście amatorzy, którzy pierwszy raz stają przed takimi problemami dotyczącymi wyposażenia wizerunku raczej nie będą wiedzieć nawet, jaki efekt chcą lub mogą osiągnąć. Kluczowe jest jednak jak najbardziej praktyczne podejście. Jak zresztą poinformuje nas każdy architekt wnętrz lub nawet doradca pracujący w sklepie z lampami, kluczem do sukcesu jest kuchnia, która będzie ergonomiczna i wygodna, a dzięki oświetleniu wszystkie obowiązki w niej realizowane będą czystą przyjemnością. Czasami więc dobrym wyjściem będzie jakaś duża główna lampa, a w innych okolicznościach kilka mniejszych punktów. Właściwie w przypadku każdego projektu będą to decyzje bardzo indywidualne.

Wg jakich zasad dobierać powinniśmy lampy do kuchni?

Zanim rzeczywiście zdecydujemy się na jakieś konkretne artykuły oświetleniowe, które poprawią wizerunek w naszej dużej lub małej kuchni, powinniśmy poznać podstawowe zasady, które będą rządziły takimi projektami. Przede wszystkim, jak zresztą wskazują sami projektanci, chodzi o zasady ergonomii. Powinniśmy się zastanowić nad tym, które strefy naszej kuchni będą dla nas najważniejsze. To bardzo istotne szczególnie dla klientów, którzy mogą liczyć na dużą swobodę przestrzenną, ponieważ pomieszczenia są rzeczywiście bardzo duże. Jeżeli przecież przy jednym ze stołów będziemy spędzali bardzo dużo czasu, to tam powinno być oświetlenie centralne i na tyle mocne, byśmy wszystko mogli bardzo wyraźnie widzieć. Z tego powodu zwraca się uwagę na zagadnienia takie jak oświetlenie centralne, dekoracyjne i zadaniowe. Zauważmy, że na przestrzeni lat podejście do wyboru oświetlenia dedykowanego dla kuchni bardzo mocno się zmieniło. Kiedyś wystarczała nam tylko jedna żarówka. Dziś konsumenci mają znacznie większe wymagania. Musimy poczuć się maksymalnie wygodnie, abyśmy bardziej swobodnie mogli pracować i miło spędzać czas z rodziną lub znajomymi przy posiłkach.

Czy oświetlenie pod szafkami rzeczywiście jest niezbędne?

Poza tym bardzo ważną kwestią, która jest poruszana przez wielu konsumentów i projektantów zajmujących się wybieraniem oświetlenia do kuchni, są lampy pod szafkami. Dużo będzie zależało od tego, jaki metraż ma kuchnia oraz czy wpada do niej bardzo duża ilość światła dziennego. Od tego będzie zależeć, jakiego rodzaju lampy do kuchni będziemy kupowali oraz czy rzeczywiście trzeba w takich miejscach zamontować wiele dodatkowych źródeł światła, czy też mniej. Takimi zakupami będzie, więc rządzić pragmatyzm. Nie ma sensu kupować zbyt dużej ilości lamp, bo będzie to tylko strata pieniędzy. Jeżeli jednak okno w kuchni jest małe, to dodatkowe oświetlenie szczególnie nam się przyda w okresie zimowym, gdy światła wpada do pomieszczeń przecież znacznie mniej. Kwestią będzie też wybór lamp LED-owych, które mogą być punktowe albo liniowe. Najczęściej rozmieszcza się je w podległości od 40 do 60 cm. Takie ustawienie będzie optymalne.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy