Jak skutecznie usunąć plamy z krwi z pościeli lub materaca?

Jak skutecznie usunąć plamy z krwi z pościeli lub materaca?

Ze wszystkich plam, jakie mogą pojawić się w sypialni, krew jest jedną z najtrudniejszych do usunięcia. Na szczęście nie musisz od razu wyrzucać pościeli. Zainspiruj się naszymi poradami, a żadna plama nie będzie Ci straszna. Jeśli zadziałasz pewnie i natychmiast, zdołasz ją wywabić bez problemu. Nie czekaj, aż zaschnie i zepsuje całą aranżację małej sypialni nieestetycznymi, trwałymi przebarwieniami.

Jak usunąć plamy ze świeżej krwi?

Jeśli tylko zauważysz czerwone plamy na poduszce, kocu lub prześcieradle, jak najszybciej nalej zimnej wody do zlewu bądź wanny i przepłucz materiał. Następnie dodaj trochę mydła lub płynu do naczyń. Za pomocą gąbeczki czy też samych dłoni wyszoruj brud. Pamiętaj, by nie stosować wysokich temperatur do namaczania. Ciepło utrwala plamy krwi. Tak samo złym pomysłem jest użycie suszarki, gdyż ciepło z urządzenia utrwali przebarwienia na tkaninie. Jeśli plama zniknie, możesz przejść do prania zasadniczego w pralce według zaleceń producenta na metce. W przeciwnym razie trzeba przeprowadzić czynności rozmiękczające plamę.

Pranie wstępne

W celu odpowiedniego przygotowania zaplamionej pościeli do prania w pralce wlej około 10–15 ml (łyżkę stołową) płynu do mycia naczyń lub płynu do prania bezpośrednio na plamę. Pozostaw materiał na 15–30 minut. W ciągu tego czasu plama namoknie i znacznie zmniejszy swoją intensywność. Ważne, aby nie mieszać środków piorących i czyszczących, ale zdecydować się na jeden.

Pranie zasadnicze

Kolejnym krokiem jest umieszczenie pościeli w pralce i ustawienie programu z płukaniem zimną wodą. Z reguły jeden cykl wystarcza w przypadku plam dość świeżych. Bieliznę pościelową susz najlepiej w naturalnych warunkach bez użycia farelka czy kaloryfera, gdyż we krwi występuje białko, które przy działaniu wysokich temperatur wnika coraz głębiej we włókna tkaniny.

Inspiracje do czyszczenia pościeli pochodzą również od naszych babć. Stosowały one nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną do wywabiania plam z krwi. Podobną skuteczność posiada także amoniak.

Usuwanie zaschniętych plam krwi

Znacznie poważniejsze wyzwanie stanowią zaschnięte już plamy. Pozbycie się ich wygląda nieco inaczej w porównaniu ze świeżymi zabrudzeniami. W takiej sytuacji najlepiej jest sięgnąć po sprawdzony i skuteczny odplamiacz, gdyż sama woda z mydłem lub delikatnym detergentem może nie zdać egzaminu. Tym razem do ciepłej wody należy dodać odplamiacz i moczyć materiał przez co najmniej godzinę, aby rozpuścić jak najwięcej zaschniętego brudu. Po wyjęciu materiału z roztworu jeszcze raz przetrzyj plamę. Ostatni etap to pranie w pralce z ustawieniem programu na płukanie w niskiej temperaturze.

Usuwanie plam krwi z innych materiałów

Plamy z krwi na bawełnie nie są tak poważnym problemem, jak na jedwabiu, poliestrze, skórze lub lnie. W takim przypadku należy kierować się przede wszystkim zaleceniami od producenta na metce produktu. Wybierając odplamiacz, upewnij się, czy jest on przeznaczony dla danej tkaniny. Jeśli nie jesteś pewny jego działania, możesz po prostu oddać tkaninę do pralni chemicznej.

Metody domowe

Jednym ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam z krwi jest soda oczyszczona, sól oraz ocet. Nie są one jednak w 100% bezpieczne dla wszystkich tkanin. Plamy na materacu można wywabiać sokiem z cytryny i pastą wykonaną z wodą z dodatkiem sody oczyszczonej. W zabrudzenia wciera się ściereczką lub gąbką sok z cytryny, a następnie po 10 minutach pastę z sody oczyszczonej. Można też zrobić mieszankę z ½ szklanki skrobi kukurydzianej, łyżki soli oraz ¼ szklanki wody utlenionej. Po nałożeniu białej papki na zabrudzenie pozostaw ją do wyschnięcia i zeskrob. W razie konieczności czynność można powtórzyć.

Każda aranżacja małej sypialni, nawet nowoczesna i wytworna, jak te na stronie AboutDecor, straci na atrakcyjności, gdy będzie zaniedbana i brudna, dlatego warto pielęgnować każdy jej element. Niezaplanowane zdarzenia zawsze mogą się pojawić, ale z pomocą powyższych wskazówek będziesz przygotowany na każdy wypadek.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy