Sadzenie pomidorów może wydawać się skomplikowane, jednak nie trzeba robić wiele, aby zbierać z nich piękne plony. Wystarczy jedynie pamiętać, aby zwrócić uwagę na kilka drobnych kwestii, które mogą wpłynąć zarówno na zdrowie, jak i plony naszych pomidorów.
Jakie warunki zapewnić pomidorom?
Przystępując do sadzenia pomidorów już na początku warto zastanowić się jakie warunki są dla nich najlepsze. Jeśli mamy taką możliwość, starajmy się sadzić pomidory bez przykrycia i osłon, tak aby mogły dojrzewać muskane promieniami słonecznymi. Pomidor dojrzewający w słońcu nabiera najlepszego smaku i naturalnej słodyczy. Dodatkowo osłanianie roślin sprzyja rozwojowi chorób grzybiczych, ponieważ utrudniona jest cyrkulacja powietrza.
Jak sadzić pomidory?
Sadząc pomidory należy zacząć od przygotowania ziemi. Ziemię należy zasilić kompostem, obornikiem czy też kurzakiem na kilka tygodni przed ich sadzeniem. Przechodząc do sadzenia należy umieścić pomidory 5 cm niżej niż rósł do tej pory. Wsadzając roślinę do ziemi warto również ponacinać dno i boki dołka, co pozwoli roślinie łatwiej się ukorzenić. Wraz z sadzeniem pomidora należy do ziemi wbić obok niego podporę, która w późniejszym czasie pozwoli roślinie piąć się w górę. Przed wsadzeniem pomidora do ziemi należy również rozluźnić bryłę korzeniową. Po wsadzeniu rośliny do ziemi, należy ją zasypać, a ziemię wokół rośliny uformować w niewielki dołek, tak aby podczas podlewania, woda nawadniała roślinę, a nie rozlewała się na boki. Krzaki pomidora należy sadzić co około 35, do nawet 50 cm, ponieważ osiąga on spore rozmiary. W czasie wzrostu rośliny należy ją podwiązywać, aby roślina utrzymała ciężar rosnących owoców.
Jak dbać o pomidory podczas ich wzrostu?
Pomidory należy systematycznie podlewać. Przed pojawieniem się owoców wystarczy obficie podlewać 2-3 razy w tygodniu. Gdy owoce zaczną się pojawiać częstotliwość podlewania należy zwiększyć, jednak dawkę wody zmniejszamy. Taki sposób podlewania pomidorów zapewni soczyste owoce. Ważne jest, aby podczas podlewania pomidorów uważać, aby nie zmoczyć ich liści, owoców czy też pędów. Moczenie liści i pędów może prowadzić do rozwoju chorób grzybiczych naszych pomidorów. Jeśli zależy nam na estetycznej hodowli pomidorów warto je ściółkować. Zapobiega to pojawianiu się chwastów, a także sprzyja utrzymywaniu wilgoci w ziemi. Do ściółkowania pomidorów można wykorzystać zarówno agrowłókninę, jak i słomę czy trociny.
Usuwanie bocznych pędów i liści - czy warto to robić?
Aby cieszyć się udanymi plonami podczas wzrostu pomidorów warto usuwać ich dolne liście. Jest to konieczne szczególnie wtedy, gdy pojawiają się na nich przebarwienia lub plamy, które mogą świadczyć o początkach chorób grzybiczych. Jeśli owoce pomidorów już się pojawiły, warto również usunąć liście, które je osłaniają, aby docierało do owoców jak najwięcej promieni słonecznych. Podczas uprawy pomidorów ważne jest usuwanie bocznych ich pędów, ponieważ pozwala to roślinie koncentrować się na rozwoju owoców. W tym przypadku pozostawia się jedynie pęd główny lub określoną ilość pędów wyrastających. Tak pielęgnowane pomidory zaskoczą nas pozytywnie ilością owoców, w także zaskoczą aromatem i smakiem.
Kiedy zbierać pomidory?
Pomidory zbieramy najczęściej od końca lipca lub początku sierpnia, aż po jesienne przymrozki. Zbiory należy przeprowadzać co około 3-5 dni, wybierając owoce dojrzałe, które w zależności od gatunku przybiorą barwy od czerwonej do żółtej. Pod koniec sezonu można zebrać owoce zielone, które odpowiednio przechowywane, samoistnie dojrzeją i będą cieszyć nas nawet przez kilka tygodni. Tak zebrane owoce podlegają tzw. dojrzewaniu posprzętnemu (wtórnemu) i należy je przechowywać w temperaturze około 12 stopni.
0 komentarzy