Jak kupić mieszkanie na kredyt w 2024 roku? Wyjaśnienie krok po kroku

Jak kupić mieszkanie na kredyt w 2024 roku? Wyjaśnienie krok po kroku

Dla wielu osób kupno własnego mieszkania jest jednym z najważniejszych życiowych celów. Jednak w obliczu inflacji i wciąż rosnących cen materiałów budowlanych, a w konsekwencji dynamicznych wzrostów na rynku nieruchomości, niewielu stać na pokrycie całej kwoty za gotówkę. W związku z tym popularnym rozwiązaniem staje się korzystanie z kredytu hipotecznego. Dziś wyjaśnimy Ci, na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu na mieszkanie.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyty hipoteczne to jedne z najbardziej znanych kredytów. Tym, co je wyróżnia, jest zabezpieczenie w postaci nieruchomości, która zostanie kupiona za pieniądze z kredytu, czyli tzw. hipoteka. Zabezpieczenie kredytu w postaci ustanowienia hipoteki na rzecz banku stosuje się po co, by zminimalizować ryzyko dla instytucji finansowej pożyczającej pieniądze i zapewnić jej możliwość odzyskania środków w przypadku niewypłacalności kredytobiorcy. Kolejną cechą charakterystyczną dla kredytu hipotecznego jest to, że jest on udzielany na bardzo długi okres – nawet na kilkadziesiąt lat (średnio 20-30 lat). Tego rodzaju kredyty co do zasady opiewają na wysokie sumy, a długa perspektywa czasowa sprawia, że miesięczne raty są relatywnie niskie, co umożliwia spłatę zobowiązania w dogodnych dla klienta warunkach, dostosowanych do jego możliwości finansowych.

Jak wygląda proces przyznawania kredytu hipotecznego?

Kupno mieszkania na kredyt to dla wielu młodych ludzi jedyny sposób na zrealizowanie marzeń o własnych czterech kątach. Osoby, które planują zakup nieruchomości i w tym celu chcą skorzystać z kredytu hipotecznego, muszą wiedzieć, że ubieganie się o kredyt to czasochłonny proces. Wymaga on zaangażowania zarówno ze strony kredytobiorcy, jak i samego banku.

Osoba, która chce zaciągnąć kredyt na mieszkanie, musi złożyć wniosek na formularzu bankowym, a do tego dołączyć szereg załączników. Na ich podstawie bank ocenia zdolność kredytową klienta, decydując o zgodzie bądź odmowie przyznania kredytu. Lista dokumentów potrzebnych przy wnioskowaniu o kredyt w przypadku zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest nieco inna, niż gdy kupujemy mieszkanie od dewelopera: https://www.creditspace.pl/kredyt-na-mieszkanie/. Co więcej, każda instytucja ma w tym zakresie nieco inne wytyczne, dlatego szczegółów najlepiej szukać bezpośrednio na stronie internetowej banku.

Ile trzeba mieć wkładu własnego na mieszkanie w 2024 roku

Banki zwykle z przychylnością patrzą na klientów, którzy są w stanie pokryć część kosztów inwestycji ze zgromadzonych oszczędności. Dowodem zaangażowania kredytobiorcy w projekt jest wkład własny. Jest to nasz udział w inwestycji, o której finansowanie zwracamy się do banku. Minimalny wkład własny w roku 2024 wynosi 10% lub 20% wartości finansowanej nieruchomości. Im wyższa kwota wkładu własnego, tym mniejsza kwota kredytu jest potrzebna do zrealizowania inwestycji a co za tym idzie można mieć niższą zdolność kredytową.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Staranie się o kredyt na mieszkanie najlepiej zacząć od sprawdzenia warunków kredytu oraz wybrania najlepszej oferty. W tym celu warto skorzystać z usług eksperta kredytowego, który ma odpowiednią wiedzę i może wytłumaczyć wszystkich aspektów związanych z przyznawaniem kredytu hipotecznego. Specjalista kredytowy pomoże również w porównaniu różnych propozycji dostępnych na rynku.

Osoby o umiarkowanych i niższych dochodach, które ze względu na rosnące ceny nieruchomości oraz duże wymagania banków udzielających kredyty hipoteczne, nie są w stanie zaciągnąć hipoteki na standardowych warunkach, mogą skorzystać z rządowego wsparcia na zakup własnego lokum. Mogą nim być dwa rozwiązania: program mieszkaniowy Pierwsze Mieszkanie oraz specjalne konto mieszkaniowe 2024. Programy te mają wspierać kredytobiorców chcących kupić pierwszą nieruchomość – mieszkanie albo dom jednorodzinny. Listę banków, które przystąpiły do programu Pierwsze Mieszkanie, można sprawdzić na stronie internetowej BGK.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy