Storczyki to stosunkowo trudne w uprawie rośliny. Jeżeli jednak zadbamy o to, by stworzyć im odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia, z pewnością będą nas cieszyć swoimi kolorowymi, bujnymi kwiatami. Już na wstępie warto zaznaczyć, że zaliczane od orchidei storczyki lubią żyzne, zacienione, wilgotne miejsca, dlatego nie chcą kwitnąć w słabo wentylowanych kuchniach czy mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Storczyki będą się czuły zdecydowanie lepiej w nieco zacienionej sypialni lub wschodnim salonie, gdzie mocne słońce wpada jedynie przez kilka porannych godzin. Skoro już wiemy, gdzie trzymać storczyki, najwyższy czas przejść do głównego tematu dzisiejszego artykułu, a mianowicie ich pielęgnacji. Jak często podlewać orchidee, jakie odżywki do storczyków kupić i nie tylko? Wszystkich fanów tych pięknych kwiatów zachęcamy do dalszej lektury.
Jak często podlewać storczyki?
Rzadko, ale obficie — gdy podłoże w doniczce jest już w pełni suche. Zbyt częste podlewanie storczyków sprawi, że ich korzenie będą gniły. Pamiętajmy, że orchidee w swoim naturalnym środowisku porastają drzewa i ich korzenie są na co dzień suche, a wiejący wiatr dodatkowo je przesusza. Storczyki czerpią wodę jedynie z obfitych deszczy, które raz na jakiś czas na nie spadają. Hodując storczyki powinniśmy im stworzyć warunki, jak najbardziej podobne do tych naturalnych.
Wilgotność powietrza kluczem do pięknego kwitnienia storczyków
Optymalna wilgotność powietrza, która sprawia, że orchidee pięknie kwitną, oscyluje na poziomie około 80-90%. Oczywiście, osiągnięcie takiego poziomu w naszych mieszkaniach nie jest realne, szczególnie zimą w trakcie sezonu grzewczego. W takim wypadku, poza zainwestowaniem w dobry nawilżacz powietrza, kluczowe będzie postawienie doniczki ze storczykiem na żwirku zalanym do połowy swojej wysokości wodą. Parująca woda będzie nawilżać otaczające roślinę powietrze. Pamiętajcie, by nie zraszać orchidei wodą – nie jest to wskazane, jej liście mogą chorować.
Odżywki do storczyków – jakie nawozy do orchidei stosować?
Nawożenie storczyków zaczynamy dopiero w momencie, gdy przekwitną. To właśnie wtedy następuje ich rośnięcie, a one same potrzebują wsparcia ze strony różnego rodzaju, zawierających azot, nawozów. Najlepsze odżywki do storczyków to te dedykowane właśnie orchideom. Nie mają w sobie alkalizującego podłoże wapnia. Wapń w nawozie sprawia, że storczyki nie są w stanie pobierać z podłoża odżywczych składników, potrzebnych im do wzrostu.
WAŻNE! Storczyki to rośliny, które łatwo przenawozić. Nie przesadzajcie z nawozami do nich.
Jak często przesadzać storczyki?
Niezbyt często. Orchidee należy przesadzać po przekwitnięciu co około dwa / trzy lata, kiedy ich korzenie zwyczajnie nie mieszczą się w doniczce. Pamiętajcie, by nie przesadzać ich do zbyt wielkiej donicy – lubią, gdy im ciasno, ale nie za ciasno.
Spoczynek storczyków
Storczyki to kwiaty, które latem – w okolicy lipca – potrzebują przejść w tzw. okres spoczynku. To właśnie w tym czasie wykształcają na nowo pąki, które następnie zakwitną. Na czas odpoczynku warto przestawić kwiaty w lekko chłodne, ciemne miejsce, ale takie by roślina wciąż czuła, kiedy jest noc, a kiedy dzień. W tym czasie storczyków nie podlewamy. Po około sześciu tygodniach odpoczynku znowu można odstawić storczyki na ich miejsce.
Uwielbiam storczyki! Dzięki za wpis!