Estetyka i funkcjonalność, czyli zalety dywanów w mieszkaniach

Estetyka i funkcjonalność, czyli zalety dywanów w mieszkaniach

Dywany mają swoje wady i zalety oraz główne cechy. Przede wszystkim zwraca się uwagę na ich kolory, wzory, fakturę i rozmiar, dzięki którym stylistycznie dopełniają wnętrze. Posiadają również sporo właściwości użytecznych, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie w domowych pieleszach. W jaki sposób zaaranżować wnętrze, by dywan prezentował się dobrze? Czy dywany są potrzebne w kuchni i w łazience? Jakie korzyści przynosi posiadanie dywanu w sypialni, a jakie w salonie?

Przede wszystkim aspekt estetyczny

Trudno zaprzeczyć, że dywany odgrywają sporą rolę estetyczną. Nawet najmniejszy dywanik, który pasuje do stylistyki wnętrza, może okazać się prawdziwą wisienką na torcie i znacznie podnieść walory zewnętrzne danego miejsca. Najczęściej można dostrzec umiejscawianie dywanów w salonach – jako oddzielenie strefy wypoczynkowej od reszty. Kanapa, stoliczek i wygodne pufy w połączeniu z miękkim dywanem niezaprzeczalnie zachęcają do relaksu przy kawie lub deserze. Takie miejsce jest również świetne do przyjmowania gości, którzy mogą poczuć się komfortowo. Trudno wyobrazić sobie również przytulną sypialnię bez dywanika pod łóżkiem. To właśnie dywany pluszowe nadają się najbardziej do tych pomieszczeń, fundując domownikom komfortowe miejsce do snu oraz umilając poranki. Tego typu dywany docenia się szczególnie zimą, kiedy to znacznie bardziej odczuwa się niższą temperaturę powietrza. Jest to także okres, podczas którego wiele osób doświadcza tzw. obniżenia nastroju związanego z mało słoneczną pogodą. Dywan w sypialni może więc zatrzymać ciepło (szczególnie dotyczy to dywanów wełnianych, które posiadają właściwości, izolujące ciepło oraz pochłaniające wilgoć). Oprócz walorów estetycznych dywany mogą również wpłynąć na komfort przebywania w pomieszczeniu ze względu na ich sporą użyteczność.

Użyteczność, czyli dywaniki w łazience i kuchni – małe, a znaczące

Mimo popularności minimalistycznych wnętrz, dywany łazienkowe lub kuchenne nadal są istotnym elementem w domach i mieszkaniach. Wynika to głównie z praktycznych aspektów posiadania dywaników w tych pomieszczeniach. W kuchni sprawdzają się jako materiał chłonący wilgoć – umieszczenie dywanu na podłodze pod zlewem zapobiega poślizgnięciu się na mokrej powierzchni oraz zwalnia z konieczności ciągłego wycierania podłogi. Trzeba przyznać, że jest to spore ułatwienie podczas gotowania, mycia naczyń lub sprzątania, kiedy to chlapanie wodą jest całkiem normalne. Dywan w łazience zawsze ma swoje stałe miejsce – pod prysznicem lub pod wanną. Wychodząc z kąpieli, trudno wyobrazić sobie stąpanie po kafelkach bez dywanu. Zapobiega on tworzeniu się kałuży oraz dba o bezpieczeństwo domowników – dzięki niemu ogranicza się ryzyko poślizgnięcia się na mokrej powierzchni. Jak widać, nawet osoby, nie będące fanami dywanów, przekonują się do nich przez aspekt praktyczności.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy