Marzysz o małym, drewnianym domku, ulokowanym wśród kwiatów i drzew owocowych? Jeśli masz swój ogródek działkowy, możesz zabrać się do realizacji swoich planów budowlanych lub po prostu zakupić gotową altankę.
Domki drewniane zazwyczaj są przystosowane do letnich pór roku, ale możesz też zainwestować w domek całoroczny. Nic tak nie odpręża, jak miłe chwile spędzone na świeżym powietrzu wśród zieleni. Drewniany domek letniskowy z obszernym tarasem, spokój, śpiew ptaków. Jest to wymarzona sytuacja, ale najpierw trzeba ten domek mieć. Jak wybrać taki domek? Na początku musisz wiedzieć, że budowa nie wymaga pozwolenia, jeśli powierzchnia domku nie będzie większa niż 25 m2 a wysokość 5 m. Nie wlicza się tu tarasu, werandy i ganku, jeśli łącznie nie przekraczają 12 m 2.
Lokalizacja i fundamenty
Domki drewniane sprzedawane są w częściach do składania, ale równie dobrze możesz podjąć się samodzielnej budowy. W jednym i drugim przypadku konieczne jest wybranie najdogodniejszego terenu, na którym stanie domek. Powinno być to miejsce na podwyższonym gruncie, zapewniające swobodę dojścia.
Jako fundamenty wykorzystuje się np. wsporniki punktowe. Głębokość fundamentu powinna zależeć od rodzaju gruntu. Jeśli ma dobrą nośność, wtedy wystarczy głębokość fundamentu na 50 cm, jeśli nośność jest gorsza i poziom wód gruntowych płytki, wtedy należy pogłębić fundament. Pod fundamenty pełne konieczne jest włożenie legarów lub belek z drewna, aby odizolować domek od podłoża. Warto je wzmocnić drutami żelbetonowymi.
Jeżeli domek jest mniejszy, wystarczą często bloczki betonowe, a jeśli będzie trochę cięższy, wtedy warto zastosować podpory punktowe wysadzane na stopie. Można też wylać fundamenty tylko po obwodzie domku, na których oprze się belki podwalinowe. Kolejnym wyborem są kotwy stawione również po obwodzie i połączone za pomocą belek. Choć to rozwiązanie nie jest zbyt fortunne.
Drewno
Bardzo ważny aspekt budowy stanowi wybór drewna. Najlepsze jest suszone, poddane obróbce termicznej. Wtedy można być pewnym, że ma w nim żadnych szkodników, a jego odporność na czynniki środowiskowe jest znacznie większa. Natomiast w celu zmniejszenia ryzyka pożaru koniecznie, wybierz drewno czterostronnie strugane. Użycie takiego drewna zmniejszy też ilość impregnatu, użytego do malowania. Domki drewniane warto budować z grubej deski obiciowej, ok. 20-30 centymetrowej. Często w marketach można dostać deski boazeryjne o grubości 14-16 cm, co jest złym rozwiązaniem. Konstrukcja powinna być mocna i stabilna.
Ocieplenie i prąd
Przede wszystkim odizoluj domek od podłoża, aby później nie było w nim wilgoci. Przez podłogę ucieka też najwięcej ciepła. Na zewnątrz konieczne jest zabezpieczenie folią chroniącą przed wiatrem, a w środku paroizolacyjną. Jeśli ma być to domek letniskowy, nie będzie potrzeby robienia gruntownego ocieplania, ani zakładania ogrzewania.
Warto też pomyśleć o źródle energii elektrycznej. Nie zawsze można liczyć na podłączenie do źródła prądu lub będzie to bardzo kosztowne. Wtedy warto pomyśleć o modułach fotowoltaicznych, zamieniających energię promieniowania słonecznego na prąd elektryczny. Możesz też skorzystać z generatora spalinowego zasilanego olejem napędowym, benzyną lub gazem.
Zawsze należy dopasować domek do gruntu i terenu okalającego, a także jego przeznaczenia. Dobrze też zapoznać się z wszelkimi kwestiami prawnymi, aby później nie mieć niepotrzebnych przykrości z tym związanych.
0 komentarzy