Czy warto wybrać mieszkanie na parterze?

Czy warto wybrać mieszkanie na parterze?
Mieszkania ulokowane na parterze mają zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Z tego względu osoby przymierzające się do zakupu lokalu mogą poczuć się nieco zagubione, zewsząd słysząc skrajnie odmienne opinie. Preferencje co do piętra, na którym będzie ulokowane mieszkanie, powinny jednak bazować na prawdziwych przesłankach, dlatego w tym artykule przedstawimy wady i zalety mieszkań na parterze oraz podpowiemy, dla kogo ten rodzaj usytuowania lokalu może być najlepszy.

Zalety mieszkań na parterze

Mieszkania na parterze mają dość specyficzne usytuowanie, które wiąże się z przynajmniej kilkoma zaletami. Oto kilka najważniejszych korzyści, którymi mogą cieszyć się mieszkańcy lokali na parterze:

  • Brak konieczności korzystania ze schodów lub windy. Ta cecha może mieć szczególnie istotne znaczenie dla rodzin z małymi dziećmi, a także osób starszych oraz niepełnosprawnych. W przypadku m.in. osób poruszających się na wózku inwalidzkim schody mogą okazać się przeszkodą nie do pokonania, dlatego chętnie wybierają one mieszkania ulokowane na parterze. Dzięki temu mogą mieć, pewność, że zawsze wygodnie dostaną się do swojego lokalu, także w przypadku awarii windy.
  • Brak sąsiedztwa z dołu. Kwestia ta jest dość istotna z perspektywy rodziców małych dzieci. Biegające i skaczące po podłodze maluchy często bywają przyczyną skarg sąsiadów, dlatego w trosce o dobre samopoczucie innych mieszkańców budynku rodzina może zdecydować się na zakup mieszkania na parterze.
  • Możliwość korzystania z ogródka. Ta cecha nie dotyczy wszystkich dostępnych na rynku mieszkań ulokowanych na parterze, jednak całkiem dużo tego rodzaju lokali ma taką opcję. Ogródek to świetne miejsce do spędzania czasu w cieplejsze dni, wspólną zabawę z dziećmi czy swobodne spotkanie ze znajomymi.

Wady mieszkań na parterze

Mieszkania na parterze mają jednak również pewne wady. Niekiedy wynikają one z obiektywnych przesłanek, innym razem zaś mogą być kwestią preferencji lub nie dotyczą wszystkich dostępnych na rynku lokali.

  • Niższy poziom bezpieczeństwa. Spośród wszystkich kondygnacji to właśnie mieszkania na parterze częściej narażone są na włamania. Ryzyko to można jednak zminimalizować, wybierając lokal w spokojnej okolicy i nowoczesnym budynku, wyposażonym w liczne zabezpieczenia antywłamaniowe.
  • Mniej prywatności. Ze względu na usytuowanie okien w mieszkaniach na parterze, osoby postronne mogą widzieć, co znajduje się we wnętrzu lokalu. Problem z podglądaniem mogą jednak rozwiązać dobre rolety lub folia z efektem weneckim.
  • Wyższy poziom hałasu. Na ten problem uskarżają się przede wszystkim lokatorzy parterowych mieszkań w budynkach ulokowanych przy ruchliwej ulicy, a także w centrach miast czy turystycznych lokacjach. W mieszkaniach na poziomie „0” częściej słychać też wchodzące do budynku i wychodzące z niego osoby.

Komu polecane są mieszkania na parterze?

Mieszkania na parterze będą idealnym wyborem dla rodzin z dziećmi, a także osób niepełnosprawnych i starszych. Polubią je także osoby, które cenią sobie możliwość wyjścia do swojego ogródka w słoneczny dzień. Aby zminimalizować ryzyka związane z mieszkaniem na parterze, warto zdecydować się na zamieszkanie w nowoczesnym obiekcie usytuowanym poza centrum miasta. Wysoki komfort codziennego życia zapewnią na przykład mieszkania na sprzedaż Wrocław Krzyki.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy