Aktywator kompostu: jak działa, które preparaty polecają eksperci?

Aktywator kompostu: jak działa, które preparaty polecają eksperci?

Jednym z naturalnych i ekologicznych procesów usuwania odpadów zielonych z otoczenia jest tzw. kompostowanie. Ten prosty proces przetwarzania materii staje się modny w Polsce i użytkownicy świadomie go prowadzą, również dlatego, że jest źródłem cennego i ekologicznego nawozu. By jednak proces ten prowadzony był sprawnie potrzeba odpowiednich środków. Są nimi tytułowe aktywatory kompostu. Jak działają oraz jaki aktywator do kompostu warto wybrać? Przekonajmy się…

Aktywator kompostu – jak działa, co zawiera?

Działanie aktywatora kompostu przybliżmy w oparciu o jeden z najpopularniejszych preparatów tego typu: NeoBac BIO KOMPOST dostępny na aktywatory.pl. W ogólnym ujęciu – aktywator kompostu do biologiczny preparat, którego zadaniem jest stymulowanie procesów degradacji i fermentacji odpadów w sposób ekologiczny. Produkt taki zawiera miliardy bakterii kompostowych z dodatkiem enzymów oraz składników odżywczych. Aktywator kompostu o takiej mieszance sprawia, że szybciej namnażają się mikroorganizmy w masie kompostowej, przez co obróbka biologiczna jest efektywna.

Ważne, by wybierane przez nas aktywatory kompostu, jak NeoBac BIO KOMPOST, posiadały w składzie mocznik, który jest bogatym źródłem azotu, naturalnie przyspieszającego namnażanie się bakterii. Wykorzystanie ekologicznych i bezpiecznych dla ludzi i zwierząt związków jest kluczową cechą dobrej klasy aktywatora kompostu.

Aktywator kompostu – jakie efekty stosowania?

Choć oczywiście proces kompostowania można prowadzić w sposób całkowicie naturalny i samoistny, aktywatory kompostu mają swoje niewątpliwe zalety w zastosowaniu. Pierwszą jest oczywiście szybszy efekt kompostowania poprzez stymulowanie namnażania się bakterii. Zwłaszcza dotyczy to odpadów zielonych, jak liście czy trawy, gdyż dobre aktywatory kompostu (np. NeoBac BIO KOMPOST z aktywatory.pl) posiada enzym celulazę.

Fot. Skuteczny aktywator kompostu - Aktywatory.pl

Obecność zbilansowanej mieszanki bakteryjnej w kompoście ogranicza wzrost fitopatogenów. Właściwie prowadzony kompost z użyciem produktów wysokiej klasy jest też pozbawiony odorów, sprawia, że biomasa jest ujednolicona i ma optymalną objętość.

Aktywator kompostu – jak stosować?

Na przykładzie NeoBac BIO KOMPOST: podaną przez producenta dawkę zwyczajnie rozsypuje się na powierzchni zebranego materiału: odpadów zielonych, papieru, drewna itp. Dodatkowo stertę polewa się niewielką ilością wody, by nasypana mieszanka równomiernie się rozprowadziła. To tyle na początek. Aktywator kompostu będzie następnie działał i stymulował cały proces, naszym zaś zadaniem jest przerzucenie i wymieszanie kompostu po około 3 tygodniach.

Producenci dodają do większości tabele dawkowania, więc aktywator kompostu bez trudu dopasujemy w dawce do wielkości zebranych odpadów zielonych. Jaka wydajność? Przykładowo aktywator kompostu NeoBac z aktywatory.pl sprzedawany jest w opakowaniach po 1kg, co daje średnio około 30 dawek biopreparatu.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy