Logopedia to dziedzina nauki dostosowana do ludzi w każdym wieku. Logopeda zajmujący się wczesną interwencją ma pod swoją opieką noworodki. Z kolei gerontologopeda skupia swoje zainteresowanie na seniorach. Innym odłamem logopedii jest logopedia artystyczna skupiająca się na przyszłych i obecnych aktorach.
Gdzie natomiast można zakwalifikować wady wymowy? Można je korygować w każdym wieku. Począwszy od dzieci w wieku przedszkolnym, po osoby w średnim wieku. Wiek pacjenta nie gra większej roli, liczy się odpowiednia motywacja i nastawienie na osiągnięcie zamierzonego celu.
Dzieci i dorośli pod lupą logopedy
Cel terapii logopedycznej
Dzieci nie przychodzą na terapię logopedyczną z własnego zamiaru. Są one kierowane do logopedy dzięki interwencji ze strony rodzica. Dzieci wysyłane są na terapię, aby umożliwić im wejście w etap szkolny bez wad wymowy.
Osoba dorosła rozpoczynająca przygodę z terapią podejmuje ten krok świadomie. Zazwyczaj dorośli chcą poprawić wyrazistość wymowy, bądź popracować nad korekcją wad wymowy, ponieważ nienaganna wymowa jest niezbędna w ich życiu zawodowym.
Terapia logopedyczna - czas trwania
U dorosłego pacjenta wbrew pozorom terapia może przebiegać szybciej. Warunkiem jest tutaj odpowiednia motywacja i nastawienie na osiągnięcie zamierzonego celu.
W przypadku dzieci, jeśli rodzic nie znajdzie motywacji w samym sobie, to dziecko nie będzie podejmować samodzielnej pracy w domu. Jeśli ćwiczenia poza gabinetem logopedycznym nie odbywają się systematycznie to ciężko mówić tutaj o szybkich efektach.
Materiały od logopedy
W przypadku dzieci, by terapia logopedyczna była skuteczna należy ją przeprowadzać w atmosferze zabawy. Dzieci szybciej uczą się doświadczając nowych rzeczy, bądź poprzez zabawę. Do tego celu, logopeda powinien mieć liczne gry i pomoce, które zachęcą dziecko do współpracy.
Zupełnie inaczej wygląda terapia logopedyczna w przypadku dorosłych. Tutaj logopeda nie musi dwoić się i troić, aby zainteresować pacjenta przebiegiem zajęć. Wystarczy lusterko, szpatułki laryngologiczne, wcześniej opracowane materiały, kubek z wodą i właściwie zajęcia można uznać za przygotowane.
Konsultacje ze specjalistami
Zazwyczaj jest tak, że jeśli logopeda wyśle pacjenta na konsultację np. do ortodonty, to szybciej załatwi tę sprawę osoba dorosła niż rodzic dziecka. Dorośli są nastawieni na szybkie efekty np. zbliżające się ważne wystąpienie. Nie chcą, aby terapia rozciągała się w czasie, dlatego podejmują odpowiednie kroki zalecone przez logopedę od razu.
Logopeda dla dzieci i dorosłych
Wiele osób szuka typowo logopedy ukierunkowanego na prowadzenie terapii z pacjentami w danym wieku. Prawda natomiast jest taka, że logopedzi zazwyczaj są otwarci na obie te grupy wiekowe i po prostu dostosowują przebieg terapii oraz metody pracy do poszczególnych osób. Oczywiście logopeda może mieć preferencje jeżeli chodzi o samą współpracę. Niektórzy terapeuci wolą mieć kontakt z dorosłymi, zdeterminowanymi pacjentami. Inni natomiast wolą pracę z dziećmi i niekiedy bardzo szybkie efekty terapii logopedycznej.
Kontakt do logopedy
Autorem artykułu jest Justyna Leśniak (logopeda dla dzieci oraz logopeda dla dorosłych). Więcej informacji o nauce wymowy i nie tylko znajdziesz odwiedzając blog logopedyczny.
0 komentarzy